Mandan News

Marlins compete at state meet

Members of the Mandan Marlins 2012-13 swim team. Photo by Phyne Photography

Members of the Mandan Marlins 2012-13 swim team. Photo by Phyne Photography

Twenty-eight members of the Mandan Marlins Swim Club swimmers participated in the 2013 North Dakota State USA Short Course Swim Meet held at UND in Grand Forks March 15, 16 and 17.

The Marlins were coached at the meet by Marv Fiest, Emily Poppe, Andrea Hetzel and Trissa Ford.

Here are the Marlins’ results at the meet:

8 and under Girls

25 Free – 15th, Natalie Haroldson 19.66; 17th, Josey Jackson 19.94. 25 Back – 7th, Haroldson 22.19; 14th, Jackson 23.97; 21st, Belle Milas 25.13. 25 Breast – 8th, Milas 24.29; 12th, Haroldson 27.40. 50 Free – 13th, Jackson 44.15. 50 Back – 7th, Haroldson 47.81. 50 Breast – 8th, Milas 55.41l 21st, Haroldson 1:04.31.

9-10 Girls

200 IM – 10th, Zara Laber 3:11.62; 14th, Mayson Sheldon 3:16.08; 21st, Andi Borchers 3:22.12; 29th, Ellie Haroldson 3:32.47. 500 Free – 10th, Borchers 7:44.41. 100 Back – 10th, Laber 1:28.82; 14th, Kaylyn Haug 1:30.57; 23rd, Haroldson 1:34.81. 200 Free – 6th, Laber 2:42.02. 50 Free – 16th, Sheldon 34.75; 24th, Borchers 35.92. 50 Fly – 14th, Borchers 43.43; 22nd, Haug 45.56; 27th, Haroldson 48.82. 100 IM – 15th, Sheldon 1:34.45; 18th, Haug 1:37.18; 19th, Haroldson 1:37.77. 100 Fly – 7th – Laber 1:41.08; 100 Breast – 10th, Sheldon 1:40.98; 31st, Laber 1:51.28; 32nd, Haroldson 1:51.35; 45th, Haug 2:00.87. 100 Free – 7th, Laber 1:18.07; 14th, Borchers 1:21.96; 16th, Haug 1:24.15; 50 Back – 21st – Haug 44.13. 50 Breast – 8th, Sheldon 45.65; 20th, Haroldson 49.77.

11-12 Girls

500 Free – 9th, Gabi Haroldson 6:18.70; 12th, Grace Kuntz 6:40.97. 100 Back – 18th, Kuntz 1:20.58; 19th, MyKenzie Clausen 1:22.05. 200 Free – 15th, Kuntz 2:29.35. 50 Free – 14th, Haroldson 29.52; 15th, Clausen 30.25. 50 Fly – 11th, Clausen 34.98; 18th, Haroldson 36.14. 200 Back – 11th, Clausen 2:51.75; 12th, Kuntz 2:53.60. 100 IM – 16th, Haroldson 1:20.35; 18th, Kuntz 1:21.78. 100 Breast – 19th, Haug 1:33.62. 100 Free – 14th, Clausen 1:08.37; 16th, Haroldson 1:12.91. 50 Back – 14th, Haroldson 36.88; 16th, Clausen 37.63; 18th, Kuntz 38.65. 50 Breast – 19th, Haug 43.85.

13-14 Girls

1650 Free – 11th, Maddy Makeeff 22:04.43. 200 Free – 12th, Makeeff 2:13.57. 100 Fly – 24th, Makeeff 1:22.01. 50 Free – 8th, Destiny Smith 27.03. 200 Back – 13th, Makeeff 2:33.61. 100 Breast – 9th, Smith 1:19.92; 16th, Hope Smith 1:23.57. 100 Free – 15th, D. Smith 1:01.77; 23rd, Makeeff 1:03.49. 400 IM – 13th, Makeeff 5:35.58. 50 Breast – 5th, D. Smith 36.71; 11th, H. Smith 38.03. 200 Breast – 10th, D. Smith 2:59.41; 13th, H. Smith 3:01.74.

15-16 Girls

200 IM – 12th, Rachel Ford 2:27.14; 24th, Georgia Kuntz 2:44.62. 200 Free – 17th, Sarah Curtiss 2:18.50; 19th, Kuntz 2:28.56. 100 Fly – 13th, Curtiss 1:14.46. 50 Free – 14th, Ford 27.40. 200 Back – 11th, Curtiss 2:37.64. 100 Breast – 10th, Ford 1:18.35; 15th, Kuntz 1:25.56. 50 Fly – 4th, Ford 29.11. 100 Free – 12th, Ford 59.28; 19th, Curtiss 1:05.05. 100 Back – 13th, Curtiss 1:13.43. 500 Free – 18th, Kuntz 6:31.94.

17-18 Girls

200 IM – 6th, Ashley Doll 2:28.73. 100 Fly – 6th, Doll 1:07.53. 50 Free – 4th, Doll 26.60. 50 Back – 3rd, Doll 32.54. 50 Fly – 3rd, Doll 28.63. 100 Free – 3rd, Doll 57.44.

8 and under Boys

25 Back – 24th, Brett Hoffman 28.07. 25 Breast – 4th, Hoffman 23.95. 50 Back – 20th, Hoffman 1:00.71. 50 Breast – 4th, Hoffman 53.76.

9-10 Boys

50 Free – 25th, Riley Poppe 38.67. 100 Free – 24th, Poppe 1:34.83. 50 Back – 19th, Poppe 48.41.

11-12 Boys

200 Fly – 2nd, TJ Reinhardt 2:55.62. 500 Free – 10th, Parker Doll 6:58.29. 200 Free – 5th, David Hoffman 2:21.50. 50 Free – 2nd, Reinhardt 27.00; 4th, Hoffman 27.32; 16th, Doll 31.83. 50 Fly – 2nd, Reinhardt 31.27; 8th, Hoffman 34.98. 100 IM – 2nd, Reinhardt 1:09.25. 100 Breast – 3rd, Reinhardt 1:18.76. 100 Free – 4th, Hoffman 1:02.02; 11th, Doll 1:10.26. 50 Back – 7th, Hoffman 36.51. 50 Breast – 3rd, Reinhardt 35.77; 7th, Hoffman 41.69.

15-16 Boys

200 Fly – 5th, Ben Wanner 2:31.45. 200 Free – 12th, Wanner 2:00.77. 100 Fly – 10th, Wanner 1:01.23. 50 Free – 10th, Wanner 24.61. 100 Free – 10th, Wanner 53.46.

17-18 Boys

200 IM – 11th, Eric Mayer 2:17.67; 12th, Matt Poppe 2:20.65. 1650 Free – 4th, Mayer 18:49.85. 200 Free – 8th, Poppe 1:57.01; 10th, Mayer 1:57.67. 100 Fly – 11th, Mayer 1:07.90. 50 Free – 3rd, Poppe 22.01. 100 Breast – 17th, Eric Curtiss 1:10.14. 50 Back – 6th, Curtiss 30.76. 50 Fly – 7th, Curtiss 27.26. 100 Free – 5th, Poppe 50.13; 16th, Curtiss 54.93.50 Breast – 7th, Curtiss 32.87. 100 Back – 6th, Poppe 1:01.49. 500 Free – 3rd, Mayer 5:11.65.

Relays

8 and Under Mixed

100 Free Relay – 14th, Marlins (Natalie Haroldson, Belle Milas, Brett Hoffman, Josey Jackson), 1:26.09. 100 Medley Relay – 9th, Marlins (Brett Hoffman, Belle Milas, Natalie Haroldson, Josey Jackson) 1:39.12.

10 and Under Girls

200 Free Relay – 6th, Marlins (Mayson Sheldon, Andi Borchers, Kaylyn Haug, Zara Laber) 2:21.18. 200 Medley Relay – 7th, Marlins (Haug, Sheldon, Laber, Borchers) 2:49.44.

11-12 Girls

200 Free Relay – 10th, Marlins (MyKenzie Clausen, Grace Kuntz, Kiana Haug, Gabi Haroldson) 2:08.51. 200 Medley Relay – 9th, Marlins (Kuntz, Haug, Haroldson, Clausen) 2:28.72.

11-12 Boys

200 Free Relay – 5th, Marlins (Riley Poppe, Parker Doll, David Hoffman, TJ Reinhardt) 2:10.10. 200 Medley Relay – 6th, Marlins (Hoffman, Reinhardt, Doll, Poppe) 2:30.35.

15-18 Girls

200 Free Relay – 10th, Marlins (Destiny Smith, Ashley Doll, Maddy Makeeff, Rachel Ford) 1:49.65. 400 Medley Relay – 10th, Marlins (Sarah Curtiss, Ford, Doll, Smith) 4:47.73. 200 Medley Relay – 8th, Marlins (Makeeff, Smith, Ford, Doll) 2:04.16.

15-18 Boys

200 Free Relay – 6th, Marlins (Eric Mayer, Ben Wanner, Eric Curtiss, Matt Poppe) 1:34.16. 400 Medley Relay – 11th, Marlins (Mayer,Curtiss, Wanner, Poppe) 4:06.28. 200 Medley Relay – 7th, Marlins (Mayer, Curtiss, Wanner, Poppe) 1:48.21.