Mandan News

Dacotah Speedway June 20, 2014

Sport Compacts
Heat 1: 1. Kody Stoxen, Mandan. 2. Nic West, Bismarck. 3. Jamie Schlafmann, Bismarck. 4. Nylee DiMeo, Bismarck. 5. Brandon Anderson, Mandan.
Feature: 1. Josh Roehrich, Menoken. 2. Kody Stoxen. 3. Jamie Schlafmann. 4. Anderson. 5. DiMeo. 6. Chance Seelye, Regan. 7. Michelle Stoxen, Mandan. 8. Dylan Sandberg, Bismarck. 9. Alex Thompson, Bismarck. 10. Chase Schlafmann, Bismarck.

Hobby Stocks
Heat 1: 1. Brent Vetter, Wishek. 2. Jeremy Engelhardt, Lincoln. 3. Ben Meuchel, Mandan. 4. Dana Welder, Wishek. 5. Josh Roehrich, Menoken.
Heat 2: 1. Roy Erickson, Bismarck. 2. Wyatt Rath-Wald, Napoleon. 3. Jaren Wald, Napoleon. 4. Nathan Messer, Mandan. 5. James Weber, Bismarck.
Feature: 1. Vetter. 2. Engelhardt. 3. Wald. 4. Rath-Wald. 5. Meuchel. 6. Erickson. 7. Weber. 8. Trent Jangula, Napoleon. 9. Roehrich. 10. Dylan Thomas, Mandan.

WISSOTA Street Stocks
Heat 1: 1. Scott Gartner, Bismarck. 2. Matt Dosch, Bismarck. 3. Shawn Becker, Bismarck. 4. David Falkenstein, Wilton. 5. Zach Frederick, Richardton.
Heat 2: 1. Eric Paul, Dickinson. 2. Shawn Volk, Bismarck. 3. Dustin Frank, Flasher. 4. Tanner Dosch, Bismarck. 5. Nick DeSplinter, Bismarck.
Heat 3: 1. Chris Michaelsohn, Wishek. 2. John Feist, Bismarck. 3. Barrett Berg, Lincoln. 4. Matt Brendel, Bismarck. 5. Travis Ulmer, Mandan.
Feature: 1. Gartner. 2. Paul. 3. Eric Harpole, Bismarck. 4. Michaelsohn. 5. Ulmer. 6. Falkenstein. 7. Matt Dosch. 8. Berg. 9. Volk. 10. Scott Olson, Lincoln.

Legends
Heat 1: 1. Tom Wagner, Mercer. 2. Ivan Sailer, Bismarck. 3. Drew Papke, Bismarck. 4. Dauntae Martin, Bismarck. 5. Anthony Kopp, Bismarck.
Heat 2: 1. Loran Anderson, Wilton. 2. Donavin Wiest, Wishek. 3. Troy Hoff, Flasher. 4. Brian Schirado, Bismarck. 5. Adam Meuchel, Mandan.
Heat 3: 1. Shane Williams, Minot. 2. Paul Morman, Wishek. 3. Steven Kuntz, Bismarck. 4. Bruce Erickson, Watford City. 5. Andrew Jochim, Wishek.
Feature: 1. Hoff. 2. Williams. 3. Wiest. 4. Schirado. 5. Sailer. 6. Morman. 7. Papke. 8. Dauntae Martin. 9. Kuntz. 10. Jon Schumann, Mercer.

IMCA Modifieds
Heat 1: 1. Joren Boyce, Minot. 2. Marlyn Seidler, Underwood. 3. Hank Berry, Sidney, Mont. 4. Donald Robinson, Underwood. 5. Travis Olheiser, Dickinson.
Heat 2: 1. Kirk Wojahn, Gladstone. 2. Mark Dahl, Bismarck. 3. Tracy Domagala, Bismarck. 4. Shawn Strand, Mandan. 5. Dane Aune, Taylor.
Heat 3: 1. Jeff Taylor, Cave City, Ark. 2. Brian Swenson, Bismarck. 3. Drew Christianson, Minot. 4. Jordan Huettl, Minot. 5. Mike Nelson, New Salem.
Heat 4: 1. Spencer Wilson, Minot. 2. Aaron Turnbull, Estevan, Saskatchewan. 3. Randy Sandvick, Killdeer. 4. Tim Perkins, Bismarck. 5. Travis Ulmer, Mandan.
Consi: 1. Jeremy Keller, Mandan. 2. Eric Burwick, Dickinson. 3. Dwight Burwick, Dickinson. 4. Herb Bargmann, Bismarck.
Feature: 1. Taylor. 2. Strand. 3. Swenson. 4. Turnbull. 5. Seidler. 6. Wilson. 7. Huettl. 8. Keller. 9. Robinson. 10. Eric Burwick.