Mandan News

Dacotah Speedway results May 23, 2014

Friday, May 16
IMCA Modifieds

Heat 1: 1. Brian Swenson, Bismarck. 2. Jason Wolla, Minot. 3. Brad Kadrmas, Bismark. 4. Travis Olheiser, Dickinson. 5. Russ John, New Salem.
Heat 2: 1. Herb Bargmann, Bismarck. 2. Drew Christianson, Minot. 3. Troy Heupel, Willison. 4. Robert Hellebust, Minot. 5. Joren Boyce, Minot.
Heat 3: 1. Spencer Wilson, Minot. 2. Donald Robinson, Underwood. 3. Brent Schlafmann, Bismarck. 4. Jordan Huettl, Minot. 5. Monte Gawryluk, Mandan.
Heat 4: 1. Marlyn Seidler, Underwood. 2. Mike Nelson, New Salem. 3. Mark Dahl, Bismarck. 4. Dan Aune, Taylor. 5. Allen Kent, Minot.
Consi 1: 1. Shawn Strand, Mandan. 2. Boyce. 3. Tracy Domagala, Bismarck. 4. John.
Consi 2: 1. Kent. 2. Jared Thelen, Bismarck. 3. Wolla. 4. Eric Fetzer, Max.
Feature: 1. Robinson. 2. Schlafmann. 3. Wilson. 4. Strand. 5. Wolla. 6. Hellebust. 7. Christianson. 8. Seidler. 9. Kent. 10. Bargmann.

WISSOTA Street Stocks
Heat 1: 1. Chris Michaelsohn, Wishek. 2. Billie Christ, Jamestown. 3. Cole Lewis, Dickinson. 4. Scott Olson, Lincoln.
Heat 2: 1. Travis Ulmer, Mandan. 2. Tanner Dosch, Bismarck. 3. Dustin Frank, Freda. 4. Hunter Domagala, Bismarck. 5. David Falkenstein, Wilton.
Heat 3: 1. John Feist, Bismarck. 2. Zach Frederick, Richardton. 3. Eric Paul, Dickinson. 4. Eric Harpole, Bismarck. 5. Barrett Berg, Lincoln.
Feature: 1. Christ. 2. Frederick. 3. Ulmer. 4. Harpole. 5. Michaelsohn. 6. Frank. 7. Falkenstein. 8. Feist. 9. Paul. 10. Dosch.

Hobby Stocks
Heat 1: 1. Jeremy Engelhardt, Lincoln. 2. Aason Aaseth, Bismarck. 3. Ben Meuchel, Mandan. 4. Keith McCleary, Napoleon. 5. Wyatt Rath-Wald, Napoleon.
Heat 2: 1. Roy Erickson, Bismarck. 2. Brent Vetter, Wishek. 3. Nathan Messer, Mandan. 4. Josh Roehrich, Menoken. 5. Jaron Wald, Napoleon.
Feature: 1. Engelhardt. 2. McCleary. 3. Rath-Wald. 4. Brent Vetter. 5. Erickson. 6. Dana Welder,Wishek. 7. Messer. 8. Trenten Jangula, Napoleon. 9. Brandon Vetter, Wishek. 10. Roehrich.

Legends
Heat 1: 1. Donavin Wiest, Wishek. 2. Troy Hoff, Flasher. 3. Brian Schirado, Bismarck. 4. Steven Kuntz, Bismarck. 5. Shane Williams, Minot.
Heat 2: 1. Paul Huettl, Bismarck. 2. Charles Woock, Bismarck. 3. Kevin Jensen, Flasher. 4. Drew Papke, Bismarck. 5. Ivan Sailer, Bismarck.
Heat 3: 1. Tom Wagner, Mercer. 2. Casey Martin, Bismarck. 3. Joe Gartner, Menoken. 4. Dauntae Martin, Bismarck. 5. Andrew Jochim, Wishek.
Feature: 1. Hoff. 2. Papke. 3. Jensen. 4. Dauntae Martin. 5. Wiest. 6. Woock. 7. Wagner. 8. Gartner. 9. Schirado. 10. Huettl.

Sport Compacts
Heat 1: 1. Kody Stoxen, Mandan. 2. Jamie Schlafmann, Bismarck. 3. Josh Roehrich, Menoken. 4. Chase Schlafmann, Bismarck. 5. Brandon Anderson, Mandan. 6. Michelle Stoxen, Mandan. 7. Nylee DiMeo, Bismarck. 8. Alex Thompson, Bismarck.
Feature: 1. Roehrich. 2. K. Stoxen. 3. J. Schlafmann. 4. M. Stoxen. 5. Anderson. 6. DiMeo. 7. Thompson.