Mandan News

Girls place fourth, boys fifth at Karlgaard Invite

(l-r) Brianna Wilson, Marissa Koppy and Alyssa Nardello run the 100-meter dash for the Braves during the Karlgaard Invitational at the Bismarck Community Bowl. Rick Scharf photo

(l-r) Brianna Wilson, Marissa Koppy and Alyssa Nardello run the 100-meter dash for the Braves during the Karlgaard Invitational at the Bismarck Community Bowl. Rick Scharf photo

The Mandan girls placed in fourth, while the boys finished in sixth at the first outdoor track meet of the spring season, which was held at the Bismarck Community Bowl.

Chelsea Peterson received the lone first place event win for Braves, taking home two top finishes. Peterson placed first in the 100 hurdles with a time of 16.08, and also won the top honors in the 300 hurdles, running a time of 46.21.

The Braves girls also received two third place finishes at the meet. Alexis Goldade placed third in the high jump event with a 4’11” jump, while Marissa Koppy took third in pole vaulting, crossing the 9’0″ line.

Karlgaard Invitational

April 27

at Bismarck Community Bowl

Boys

Team scores

1. Bismarck 318.67. 2. Century 177.33. 3. Minot 82. 4. Dickinson 75. 5. Williston 21. 6. Mandan 16. 7. St. Mary’s 14. 8. Jamestown 10. 9. Turtle Mountain 4.

Individual results

100: 1. Karter Gorney, Min, 11.04. 2. Tyler Unruh, Bis, 11.31. 3. Jace Dukart, D, 11.41. 4. Dylan Leutz, Cen, 11.43. 5. Layne Johs, Bis, 11.58.

200: 1. Landon Jochim, Cen, 22.77. 2. Dukart, D, 23.07. 3. Michael Hust, Jam, 23.44. 4. Brandon Schmid, Bis, 23.53. 5. Unruh, Bis, 23.56.

400: 1. Isaac Walth, Bis, 50.41. 2. Jacob Richter, Cen, 51.57. 3. Kimani Benjamin, Min, 51.80. 4. Max Hager, Bis, 52.97. 5. Caleb Albertson, Min, 53.12

800: 1. Dylan Werner, Bis, 1:56.80. 2. Josh Seibel, Bis, 1:57.30. 3. Sam Markle, Bis, 1:58.68. 4. Lucas Bussman, Man, 2:01.93. 5. Carl Wahlin, Cen, 2:04.09.

1,600: 1. Jake Leingang, Bis, 4:08.57. 2. Preston Lerew, Bis, 4:28.15. 3. Binstock, D, 4:30.75. 4. Andrew Beach, Min, 4:30.82. 5. Logan Fischer, Bis, 4:36.63. 6. Bussman, Man, 4:39.84.

3,200: 1. Brandon Berg, Bis, 9:56.64. 2. Sam Clausnitzer, Bis, 10:02.17. 3. Chris Chamberlin, Will, 10:09.66. 4. Cataldo Didonna, Cen, 10:10.74. 5. Tom Clausnitzer, Bis, 10:18.59.

110 hurdles: 1. Leutz, Cen, 14.95. 2. Schmid, Bis, 15.29. 3. Ben Love, Min, 15.54. 4. Dan Perez, Cen, 15.82. 5. Mack, D, 15.88.

300 hurdles: 1. Mack, D, 39.78. 2. Schmid, Bis, 41.37. 3. Grant Ehli, Cen, 42.46. 4. Crane, Cen, 42.56. 5. Steinwand, Cen, 42.63

400 relay: 1. Bismarck (Kottre, Unruh, Schmid, Johs) 43.41. 2. Minot 43.42. 3. Century 43.99. 4. Mandan 45.04. 5. Jamestown 46.49.

800 relay: 1. Minot (Tre Kinchen, Dylan Jechort, Alex Yanosko, Benjamin) 1:32.21. 2. Dickinson 1:32.67. 3. Bismarck 1:33.04. 4. Century 1:35.24. 5. TM 1:46.16.

1,600 relay: 1. Bismarck (Werner, Seibel, Markle, Leingang) 3:27.84. 2. Century 3:29.12. 3. Dickinson 3:34.96. 4. Williston 3:40.87. 5. Minot 3:41.68.

3,200 relay: 1. Century 8:18.66. 2. Williston 8:30.81. 3. St. Mary’s 8:39.80. 4. Minot 8:55.35.

High jump: 1. Levi Jordheim, D, 5-10. 2. Ben Jolliffe, Bis, 5-10. 3. Bronte Liggins, Bis, 5-10. 4. Aaron Doan, Cen, 5-8. 5. James Iron Eyes, Bis, 5-8.

Pole vault: 1. Jack Abfalter, Cen, 12-6. 2. Alec Ouradnik, Cen, 12-6. 3. Bradyn Erickson, Bis, 11-6. 4. Love, Min, 11-6. 5. Henry Weikum, Bis, 11-0.

Long jump: 1. Walth, Bis, 21-5 1/2. 2. Taren Staudinger, D, 21-0. 3. Brett Adam, Bis, 20-10 1/2. 4. Dallas Horner, Bis, 20-9 1/2. 5. Perez, Cen, 20-8.

Triple jump: 1. Jay Liggins, Bis, 42-7. 2. Bronte Liggins, Bis, 42-6. 3. Jolliffe, Bis, 41-3 3/4. 4. Yanosko, Min, 41-0. 5. Schafer, Bis, 39-7.

Shot put: 1. Jon Tharaldsen, Bis, 54-91/2. 2. Dyllon Schnaible, Bis, 51-8. 3. Dan Murphy, Cen, 49-1. 4. Jordan Rau, Bis, 48-6. 5. Jaden Friedt, Bis, 47-21/2.

Discus: 1. Thomas Sease, Bis, 149-8. 2. Stanley Jones, Bis, 142-1. 3. Schnaible, Bis, 140-3. 4. Friedt, Bis, 138-6. 5. Riley Riehl, Cen, 136-11. 6. Derrick, Markel, Man, 135-1.

Javelin: 1. Walth, Bis, 152-11. 2. Trevor Reno, Cen, 152-9. 3. Tyler Rudolph, Cen, 144-3. 4. Jeff Gendreau, Cen, 142-11. 5. Brady Nelson, Min, 140-9.

Girls

Team scores

1. Century 295.5. 2. Bismarck 143.5. 3. Minot 105. 4. Mandan 85. 5. Jamestown 45. 6. Williston 27. 7. Dickinson 11. 8. St. Mary’s 4.

Individual results

100: Morgan Milbrath, Min, 12.03. 2. Haley Smith, Cen, 12.74. 3. Bailey Reiner, Bis, 13.02. 4. Myranda Merkel, Cen, 13.04. 5. Kayla Helbling, Man, 13.08.

200: 1. Milbrath, Min, 25.18. 2. Smith, Cen, 26.56. 3. Andrea Kelsch, Cen, 26.80. 4. Kylie Yineman, Cen, 26.82. 5. Chelsea Peterson, Man, 26.90. 8. Helbling, Man, 27.36.

400: 1. Milbrath, Min, 58.04. 2. Morgan Miller, Bis, 59.32. 3. Kelsch, Cen, 59.39. 4. Lexi Brown, Cen, 1:01.95. 5. Kaitlyn Page, Bis, 1:02.04.

800: 1. Taryn Neameyer, Cen, 2:20.99. 2. Sierra Link, Cen, 2:21.60. 3. Caitlyn Carlson, Bis, 2:26.04. 4. Alison Allmer, Jam, 2:27.39. 5. Jacey Wilson, Man, 2:28.93.

1,600: 1. Brittany Brownotter, Bis, 5:19.74. 2. Jordan Jacob, Cen, 5:21.73. 3. Lexi Zeis, Bis, 5:24.20. 4. Allmer, Jam, 5:24.53.

3,200: 1. Brittney Humphrey, Cen, 12:25.23. 2. Elizabeth Rohrer, Min, 13:20.02. 3. Hannah Juhl, Will, 13:27.55. 4. Kelsey Ziegler, Min, 13:51.87. 5. Delaney Huss, Min, 14:24.69. 6. Madelyn Jablonski, Man, 14:26.42. 7. Andrea Benitez, Man, 15:22.18. 8. Kelly Davis, Man, 15:26.32.

100 hurdles: 1. Peterson, Man, 16.08. 2. Natalee Todd, Bis, 16.11. 3. Sophie Bengson, Min, 16.38. 4. Hannah Weaver, Cen, 16.39. 5. McKayla Orr, Jam, 16.40. 6. Kaytlyn Bowers, Man, 16.49.

300 hurdles: 1. Peterson, Man, 46.21. 2. Bengson, Min, 47.57. 3. Weaver, Cen, 47.61. 4. Orr, Jam, 48.15. 5. Brooke Gayton, Cen, 51.68.

400 relay: 1. Minot (Bryantt, Roby De ‘chelle, Bengson, Milbrath) 50.58. 2. Century 51.14. 3. Jamestown 51.77. 4. Mandan 52.68. 5. Bismarck 54.17.

800 relay: 1. Century (Link, Yineman, Scherr, Kleingan) 1:47.84. 2. Mandan 1:50.34. 3. Jamestown 1:51.66. 4. Minot 1:52.22.

1,600 relay: 1. Century (Neameyer, Brown, Yineman, Weaver) 4:10.96. 2. Jamestown 4:12.46. 3. Bismarck 4:14.28. 4. Mandan 4:22.94. 5. Minot 4:23.39.

3,200: 1. Bismarck (Angie Balliet, Caitlyn Carlson, Fontenot, Ali Fisher) 10:05.48. 2. Century 10:05.99. 3. Williston 10:18.79. 4. Mandan 10.20.59. 5. Minot 10:51.31.

High jump: 1. Rachel Schumacher, Bis, 5-1. 2. Hannah Larson, Cen, 5-1. 3. Alexis Goldade, Man, 4-11. 4. Macy Lynch, Cen, 4-11. 5. Todd, Bis, 4-11. 6. Bowers, Man, 4-11.

Pole vault: 1. Moch, Cen, 10-6. 2. Lauren Gietzen, Cen, 10-0. 3. Marissa Koppy, Man, 9-0. 4. Alyssa Breuer, Man, 8-6. 5. Clancy Carufel, is, 8-6.

Long jump: Bailey Reiner, Bis, 17-0. 2. Kelsch, Cen, 16-8. 3. Larson, Cen, 16-3. 4. Katelyn Van Berkom, Bis, 16-2. 5. Lynch, Cen, 16-0.

Triple jump: 1. Todd, Bis, 36-3. 2. Bengson, Min, 35-8. 3. Arman, Bis, 35-2. 4. Lauren Gietzen, Cen, 34-4. 5. Montgomery, Cen, 34-3 1/2.

Shot put: 1. Maggie Schwarzkopf, Cen, 39-11. 2. Kelsie Hall, Cen, 37-8. 3. Sierra Vetter, Cen, 36-9. 4. Else Nelson, Min, 36-4. 5. Naomi Rust, Bis, 36-2.

Discus: 1. Perrin, Cen, 111-9. 2. Kassidy Lee, Cen, 108-9. 3. Chase, Cen, 106-0. 4. Schwarzkopf, Cen, 103-2. 5. Jordyn Jossart, Cen, 102-0.

Javelin: 1. Amanda Nelson, Will, 109-1. 2. Lee, Cen, 103-4. 3. Kelsey Calhoun, D, 102-10. 4. Jossart, Cen, 102-0. 5. Rachel Schroeder, D, 101-9.