Mandan News

Marlins host invitational at Aquatic Center

Mandan Marlins (l-r) TJ Reinhardt, Destiny Smith and Zara Laber, who placed at the Marv Fiest Invitational Swim Meet. Submitted photo

Mandan Marlins (l-r) TJ Reinhardt, Destiny Smith and Zara Laber, who placed at the Marv Fiest Invitational Swim Meet. Submitted photo

 

The Mandan Marlins hosted the Marv Fiest Invitational Swim Meet Feb 15 to 17 at the Mandan Aquatic Center. Over 250 swimmers from around the state competed.

Mandan high point individuals were TJ Reinhardt, who took second place ing the 11-12 boys, Destiny Smith, who placed third in the 13-14 girls division, and Zara Laber, who captured third place in the 9-10 girls.

The team placed third in total points. The Marlins swim team will next be participating in the State Championships on March 15 to 17 in Grand Forks.

Here are the Marlins’ results at the Marv Fiest Invite:

Meet Results

Girls 8 & Under: 25 Back – 5th Natalie Haroldson 22.45, 11th Josey Jackson 24.11, 12th Maggie Kleinknecht 24.23, 18th Belle Milas 26.34, 26th Denita Helm 31.24, 50 Fly – 7th Kleinknecht 58.66, 10th Milas 1:10.18, 25 Breast – 4th Milas 24.84, 12th Haroldson 30.35, 15th Josey Jackson 35.07, 50 Free – 8th Jackson 45.85, 9th Haroldson 47.19, 12th Kleinknecht 47.88, 16th Milas 52.58, 100 IM – 11th Haroldson 2:01.91, 25 Free – 13th Haroldson 21.32, 16th Bianca Malaterre 22.03, 17th Kleinknecht 22.05, 19th Milas 23.56, 25th Denita Helm 29.97, 50 Back – 9th Kleinknecht 52.38, 16th Milas 57.60, 100 Free – 5th Kleinknecht 1:47.55, 50 Breast – 5th Milas 58.24, 9th Haroldson 1:03.98, 25 Fly – 11th Haroldson 27.16, 15th Milas 35.16.

Girls 9-10: 200 Free – 6th Taryn McDowell 3:14.37, 100 Back – 1st Zara Laber 1:27.12, 3rd Haylyn Haug 1:30.82, 4th Ellie Haroldson 1:37.62, 200 IM – 2nd Laber 3:13.47, 3rd Mayson Sheldon 3:24.85, 7th Andi Borchers 3:36.04, 50 Fly – 10th Laber 46.38, 11th Borchers 47.78, 12th Haroldson 48.04, 14th Haug 49.12, 16th McDowell 49.35, 100 Breast – 5th Sheldon 1:45.63, 11th Haroldson 1:51.95, 18th Ashley Mindt 2:04.26, 50 Free – 4th Borchers 35.74, 12th Haug 39.26, 13th Sheldon 39.33, 16th Haroldson 40.45, 17th Mindt 41.57, 19th McDowell 41.78, 28th Elise Keller 47.65, 31st Laura Beach 56.73, 100 IM – 7th Laber 1:34.86, 8th Haug 1:37.05, 9th Sheldon 1:38.38, 13th Borchers 1:40.88, 17th Haroldson 1:41.97, 26th Mindt 1:59.92, 29th Beach 2:18.30, 50 Back – 8th Haug 42.81, 11th Sheldon 44.94, 13th Haroldson 45.54, 15th Laber 45.79, 19th Borchers 46.32, 36th Beach 1:04.74, 100 Free – 3rd Laber 1:15.84, 5th Borchers 1:20.69, 11th Haug 1:24.83, 21st McDowell 1:32.74, 29th Beach 2:10.08, 50 Breast – 3rd Sheldon 47.33, 7th Haroldson 49.55, 17th Laber 52.50, 25th Haug 55.43, 27th Borchers 58.29, 29th Beach 1:04.77, 100 Fly – 1st Labor 1:42.84, 500 Free – 2nd Borchers 8:04.19, 3rd Sheldon 8:04.71, 5th Haug 8:25.48, 8th McDowell 8:37.98 9th Haroldson 8:50.93.

Girls 11-12: 200 Free – 9th Hannah Gardner 3:32.37, 100 Back – 8th MyKenzie Clausen 1:23.75, 14th Taiyler Rall 1:41.47, 16th Hannah Gardner 2:10.85, 5th Gabi Haroldson 2:51.59, 50 Fly – 13th Haroldson 38.11, 14th Clausen 38.49, 15th Kuntz 39.14, 22nd Haug 45.02, 24th Charlotte Kaufmann 47.02, 27th Taiyler Rall 56.19, 29th Gardner 1:04.67, 100 Breast – 13th Rebekah Nottestad 1:39.33, 14th Haroldson 1:39.42, 15th Haug 1:39.73, 19th Clausen 1:43.68, 23rd Rall 1:59.67, 50 Free – 12th Kuntz 32.36, 13th Clausen 32.70, 15th Nottestad 33.59, 17th Haug 34.47, 25th Alexis Keller 37.93, 26th Kaufmann 38.20, 28th Rall 38.52, 33rd Gardner 42.01, 35th Madi Just 52.30, 100 IM – 7th Haroldson 1:21.42, 9th Kuntz 1:22.95, 14th Haug 1:30.89, 21st Rall 1:50.24, 23rd Kaufmann 1:50.55, 25th Gardner 2:08.72, 200 Back – 7th Kuntz 2:48.71, 50 Back – 9th Clausen 37.79, 10th Kuntz 37.85, 11th Nottestad 38.71, 12th Goettle 39.00, 13th Haug 40.16, 25th Kaufmann 46.26, 26th Rall 47.37, 29th Gardner 1:01.08, 30th Just 1:03.83, 100 Free – 7th Kuntz 1:09.03, 11th Clausen 1:11.84, 13th Goettle 1:14.26, 14th Haug 1:14.43, 15th Nottestad 1:15.35, 21st Kaufmann 1:29.49, 22nd Gardner 1:34.14, 50 Breast – 11th Goettle 43.42, 16th Haug 44.41, 19th Clausen 45.35, 20th Haroldson 45.40, 21st Nottestad 45.99, 22nd Kuntz 46.71, 26th Rall 52.27, 30th Gardner 1:11.79, 31st Just 1:26.42, 100 Fly – 6th Haroldson 1:27.90, 500 Free – 6th Nottestad 7:16.41, 7th Haroldson 7:18.02, 8th Haug 7:18.66, 12th Clausen 7:49.03, 13th Rall 9:05.00.

Girls 13-14: 200 Free – 10th Hope Smith 2:45.88, 100 Back – 3rd Destiny Smith 1:11.71, 1650 Free – 2nd Maddy Makeeff 20:57.87, 50 Fly – 2nd Smith 30.26, 11th Makeeff 35.47, 15th Smith 44.62, 100 Breast – 3rd Smith 1:21.93, 10th Smith 1:30.63, 50 Free – 4th Smith 28.20, 8th Makeeff 29.43, 13th Smith 32.58, 100 IM – 2nd Makeeff 1:13.64, 9th Smith 1:29.04, 200 Breast – 5th Smith 3:01.84, 200 Back – 2nd Makeeff 2:39.89, 50 Back – 1st Smith 33.58, 7th Smith 39.58, 100 Free – 5th Smith 1:03.01, 8th Makeeff 1:05.55, 14th Smith 1:16.86, 17th Beach 1:21.37, 50 Breast – 1st Smith 37.30, 6th Smith 39.71, 10th Beach 45.82, 100 Fly – 6th Makeeff 1:24.55, 500 Free – 2nd Makeeff 6:05.94.

Girls 15-18: 200 Free – 7th Sarah Curtiss 2:17.77, 8th Georgia Kuntz 2:24.08, 100 Back – 2nd Rachel Ford 1:09.10, 5th Ashely Doll 1:14.24, 200 IM – 1st Ford 2:24.67, 3rd Doll 2:34.95, 5th Curtiss 2:39.58, 6th Kuntz 2:50.34, 7th Grace Kaufmann 3:29.58, 1650 Free – 5th Grace Peterson 25:11.21, 50 Fly – 1st Ford 29.09, 4th Doll 30.56, 7th Curtiss 33.05, 9th Kuntz 35.88, 11th Kaufmann 43.71, 50 Free – 5th Ford 27.67, 7th Doll 28.12, 9th Curtiss 29.00, 10th Kuntz 30.96, 13th Kaufmann 35.36, 100 IM – 2nd Doll 1:10.40, 200 Breast – 5th Curtiss 3:08.24, 200 Back – 5th Curtiss 2:35.64, 50 Back – 4th Doll 33.13, 6th Curtiss 36.15, 7th Kuntz 38.70, 100 Free – 6th Kuntz 1:08.06, 7th Kaufmann 1:20.03, 50 Breast – 3rd Ford 35.38, 5th Doll 38.33, 8th Kaufmann 52.51, 100 Fly – 2nd Ford 1:05.34, 6th Curtiss 1:16.51, 7th Kuntz 1:21.97, 500 Free – 4th Doll 5:59.36.

Boys 8 & Under: 25 Back – 12th Brett Hoffman 27.16, 25 Breast – 5th Hoffman 25.99, 100 Breast – 2nd Hoffman 2:09.87, 50 Free – 15th Hoffman 56.96, 25 Free – 16th Hoffman 24.76, 50 Back – 13th Hoffman 1:01.59, 50 Breast – 2nd Hoffman 57.14.

Boys 9-10: 200 Free – 4th Ben Kleinknecht 3:21.68, 5th Riley Poppe 3:29.95, 100 Back – 2nd Kleinknecht 1:48.61, 3rd Kyle Vogel 1:51.07, 4th Poppe 1:59.15, 7th Trevor Elijah 2:21.68, 50 Fly – 8th Kleinknecht 53.92, 9th Vogel 54.45, 10th Jaden Just 1:04.73, 11th John Goettle 1:07.12, 12th Poppe 1:16.09, 13th Camdon Wanner 1:19.12, 100 Breast – 11th Vogel 2:30.13, 12th Wanner 2:44.82, 50 Free – 9th Kleinknecht 40.36, 11th Poppe 42.63, 13th Goettle 44.11, 14th Vogel 44.58, 16th Wanner 46.55, 20th Just 53.24, 22nd Kolten Barnhard 54.34, 25th Elijah 59.55, 100 IM – 10th Vogel – 2:00.76, 12th Just 2:14.58, 13th Wanner 2:16.58, 50 Back – 11th Vogel 48.03, 12th Poppe 48.05, 13th Kleinknecht 50.22, 14th Goettle 52.11, 15th Wanner 52.47, 16th Just 53.47, 20th Alex Binstock 57.46, 100 Free – 10th Kleinknecht 1:31.64, 12th Poppe 1:37.75, 16th Vogel 1:40.48, 17th Goettle 1:42.76, 18th Binstock 1:44.67, 19th Wanner 1:47.01, 50 Breast – 11th Wanner 1:12.29, 12th Goettle 1:18.33, 14th Just 1:27.70, 15th Poppe 1:35.09.

Boys 11-12: 200 Free – 2nd David Hoffman 2:19.87, 6th Parker Doll 2:41.26, 8th Will Kleinknecht 3:00.35, 100 Back – 2nd TJ Reinhardt 1:14.22, 4th Hoffman 1:20.45, 5th Kleinknecht 1:48.85, 200 IM – 2nd Reinhardt 2:41.43, 4th Hoffman 2:53.17, 6th Doll 3:18.21, 50 Fly – 2nd Reinhardt 32.83, 4th Hoffman 35.96, 8th Doll 41.18, 13th Kleinknecht 52.67, 14th Sam Piper 53.06, 100 Breast – 4th Hoffman 1:31.73, 50 Free – 1st Reinhardt 27.72, 2nd Hoffman 28.28, 6th Doll 31.80, 8th Kleinknecht 35.13, 10th Mindt 36.81, 17th Piper 42.03, 100 IM – 2nd Reinhardt 1:13.22, 4th Hoffman 1:18.12, 8th Doll 1:32.68, 10th Mindt 1:41.75, 11th Kleinknecht 1:41.75, 12th Piper 1:59.10, 200 Back – 2nd Reinhardt 2:41.70, 50 Back – 6th Doll 41.62, 10th Mindt 46.79, 13th Kleinknecht 49.19, 14th Piper 52.82,  100 Free – 2nd Hoffman 1:03.17, 9th Kleinknecht 1:20.77, 14th Piper 1:34.91, 50 Breast – 2nd Reinhardt 36.47, 9th Doll 49.77, 100 Fly – 2nd Reinhardt 1:17.66, 3rd Kleinknecht 2:06.60, 500 Free – 4th Doll 7:03.57.

Relays: Girls 400 IM – 2nd Curtiss, Ford, Doll, Kuntz 4:55.37. Girls 8 & Under 100 Free – 5th Helm, Kleinknecht, Milas, Haroldson 1:35.19. Girls 9-10 200 Free – 2nd – Haug, Sheldon, Borchers, Laber 2:29.01, 4th Mindt, McDowell, Keller, Haroldson 2:39.28. Girls 11-12 200 Free – 4th Kuntz, Haug, Clausen, Haroldson 2:10.00, 7th Beach, Just, Gardner, Keller 3:07.15. Girls 13-14 200 Free – 1st Makeeff, Nottlstad, Smith, Smith 2:02.42. Girls 15-18 200 Free – 1st Doll, Kuntz, Curtiss, Ford 1:55.41. Boys 9-10 200 Free – 2nd Wanner, Vogel, Poppe, Kleinknecht 2:50.70. Boys 11-12 200 Free – 2nd Hoffman, Mindt, Doll, Reinhardt 2:04.34, 4th Barnhard, Piper, Elijah, Kleinhnecht 3:07.32. Girls 8 & Under 100 Medley – 3rd Kleinknecht, Milas, Haroldson, Helm 1:49.31. Girls 9-10 200 Medley – 1st Haug, Sheldon, Laber, Borchers 3:04.41. Girls 11-12 200 Medley – 2nd Kuntz, Goettle, Haroldson, Clausen 2:29.31. Girls 13-14 200 Medley – 1st Smith, Makeeff, Smith, Beach 2:22.83. Girls 15-18 200 Medley – 1st Curtiss, Ford, Doll, Kuntz 2:11.62. Boys 11-12 200 Medley – 1st Mindt, Reinhardt, Hoffman, Doll 2:28.31, 2nd Piper, Hoffman, Just, Kleinknecht 3:27.82.