Mandan News

Peterson wins state track title

Mandan's Chelsea Peterson makes her way to the finish line en route to a state title in the 300 hurdles, with a time of 44.28 seconds. Peterson also finished fifth in the 100 dash, fourth in the 200 dash and took second in the 100 hurdles. Rick Scharf photo

Mandan’s Chelsea Peterson makes her way to the finish line en route to a state title in the 300 hurdles, with a time of 44.28 seconds. Peterson also finished fifth in the 100 dash, fourth in the 200 dash and took second in the 100 hurdles. Rick Scharf photo

The Braves’ Chelsea Peterson came home a victor at the 2013 state track meet, garnering Mandan’s lone win at the meet.

Peterson ran a time of 44.28 seconds in the 300 hurdles event to take first place, defeating second place finisher, Jamestown’s McKayla Orr, by nearly one full second.

In addition to the win, Peterson had a solid all around performance at the state meet, placing second in the 100 hurdles, fourth place in the 200 meter dash and fifth place in the 100 meter dash.

The Bismarck High School boys track team extended its Class A state championship streak to a decade with its 10th straight state title in a row, and the Century girls claimed its third consecutive state title.

 

State Track Meet results

May 24-25

at Bismarck Community Bowl

Boys

Team Scores

1. Bismarck 190. 2. West Fargo 108. 3. Century 100. 4. G.F. Red River 93. 5. Fargo North 60. 6. Minot 39. 7. Dickinson 36. 8. Fargo Davies 32. 9. Fargo South 30. 10. Fargo Shanley 20. 11. (tie) G.F. Central and St. Mary’s 7. 13. (tie) Williston, Devils Lake, Jamestown, Wahpeton 3. 17. Mandan 1.

Individual Results

Finals

100: 1. Karter Gorney, Min, 10.85. 2. Zach Prekel, FS, 11.07. 3. Loren Bothun, GFRR, 11.08.

200: 1. Drew Wiseman, Cen, 21.69. 2. Jace Dukart, Dic, 22.18. 3. Loren Bothun, GFRR, 22.29.

400: 1. Drew Wiseman, Cen, 48.38. 2. Landon Jochim, Cen, 48.78. 3. Waha Sem, FN, 49.45.

800: 1. Jake Leingang, Bis, 1:57.25. 2. Waha Sem, FN, 1:57.77. 3. Dylan Werner, Bis, 1:57.80.

3,200: 1. Jake Leingang, Bis, 9:24.48. 2. Darin Baltezore, WF, 9:39.85. 3. Jackson Binstock, Dic, 9:44.19.

400 relay: 1. Minot (Josh Pizzo, Dylan Jechort, Alex Yanosko, Karter Gorney), 43.16. 2. Fargo South 43.52. 3. Fargo North 43.69.

800 relay: 1. Fargo North (Avery Thompson, Waha Sem, Brady Huffman, Desean Thompson), 1:29.50. 2. Minot 1:30.01. 3. Bismarck 1:31.96.

1,600 relay: 1. Century (Landon Jochim, Jacob Richter, Dominic Neameyer, Drew Wiseman), 3:26.50. Bismarck 3:26.90. 3. Fargo Davies 3:27.99.

110 hurdles: 1. Loren Bothun, GFRR, 14.18. 2. Dan Arnold, Shan, 14.47. 3. Dylan Leutz, Cen, 14.48.

300 hurdles: 1. Drew Wiseman, Cen, 37.19. 2. Brady Huffman, FN, 39.31. 3. Loren Bothun, GFRR, 39.35.

Pole vault: 1. Cole Kringstad, GFRR, 13-9. 2. (tie) Lyndon Mertz, Bis, and Collin Theilen, Dic, 13-6.

Long jump: 1. Jaime Heinen, WF, 23-9 1/2. 2. Brett Adam, Bis, 21-10 1/4. 3. Chaz Gunderson, WF, 21-5 3/4.

Shot put: 1. Jon Tharaldsen, Bis, 57-6 1/4. 2. Bryan Bjerk, GFRR, 57-0. 3. Dyllon Schnaible, Bis, 53-2.

Awards

Senior athlete of the year: Jake Leingang, Bismarck.

Coaches of the year: Darrell Anderson and Dave Zittleman, Bismarck.

Girls

Team Scores

1. Century 177.5. 2. Bismarck 101. 3. West Fargo 89. 4. G.F. Red River 57.5. 5. Fargo North 56. 6. Fargo South 52. 7. Mandan 51. 8. Jamestown 38. 9. Minot 36. 10. Fargo Shanley 31. 11. G.F. Central 23. 12. Fargo Davies 17. 13. Dickinson 9. 14. Wahpeton 3.

Individual Results

Finals

100: 1. Amanda Levin, WF, 12.05. 2. Haley Smith, Cen, 12.32. 3. Ashley Rone, GFRR, 12.34. 4. Kayla Helbling, Man, 12.58. 5. Chelsea Peterson, Man, 12.59.

200: 1. Amanda Levin, WF, 25.19. 2. Ashley Rone, GFRR, 25.34. 3. Haley Smith, Cen, 25.62. 4. Chelsea Peterson, Man, 25.79. 7. Kayla Helbling, Man, 26.24.

400: 1. Amanda Levin, WF, 58.57. 2. Regina Nyanfor, FN, 58.95. 3. Andrea Kelsch, Cen, 59.39.

800: 1. Madeline Strandemo, FS, 2:17.34. 2. Sierra Link, Cen, 2:18.83. 3. Brittany Brownotter, Bis, 2:19.16.

3,200: 1. Brittany Brownotter, Bis, 11:10.80. 2. Alison Allmer, Jam, 11:24.33. 3. Jordan Jacob, Cen, 11:36.96.

400 relay: 1. Century (Myranda Merkel, Haley Smith, Lindsey Mcginnis, Kylie Yineman), 49.74. 2. Fargo North 50.32. 3. Fargo Shanley 50.33. 6. Mandan 51.22.

800 relay: 1. Fargo North (Regina Nyanfor, Olivia Hammerschmidt, Sophi Simonson, Kira Larson), 1:44.08. 2. West Fargo 1:45.90. 3. Bismarck 1:46.52. 6. Mandan 1:47.30.

1,600 relay: 1. Fargo North (Regina Nyanfor, Jackie Harmon, Sophi Simonson, Kira Larson), 4:00.49. 2. Century 4:04.74. 3. Minot 4:06.35.

100 hurdles: 1. Lindsey Klug, FS, 15.22. 2. Chelsea Peterson, Man, 15.27. 3. Natalee Todd, Bis, 15.29. 8. Kaytlyn Bowers, Man, 16.22.

300 hurdles: 1. Chelsea Peterson, Man, 44.28. 2. McKayla Orr, Jam, 45.39. 3. Sophi Simonson, FN, 45.60.

Pole vault: 1. Haley Moch, Cen, 11-3. 2. Kaley Stotz, WF, 11-0. 3. Paris Ekman, Shan, 10-6. 7. Marissa Koppy, Man, 9-6.

Long jump: 1. Hadley Steffen, GFRR, 18-5 1/4. 2. Emma Schalow, FS, 18-4 1/2. 3. Bailey Reiner, Bis, 18-4.

Shot put: 1. Maggie Schwarzkopf, Cen, 40-2 3/4. 2. Kelsie Hall, Cen, 39-11 1/4. 3. Whitney Perrin, Cen, 39-3.

Javelin: 1. Hannah Arason, GFRR, 139-3. 2. Akealy Moton, WF, 123-10. 3. Rachel Schroeder, Dic, 120-7.

Awards

Senior athlete of the year: Morgan Milbrath, Minot.

Coach of the year: Nick Walker, Century.